Tvrdost vody, odstranění problému s tvrdou vodou


PROČ BYSTE MĚLI ZNÁT VAŠÍ TVRDOST VODY

Tvrdost vody je vlastnost, která vyjadřuje obsah rozpuštěných minerálních látek nejčastěji vápníku stopově i hořčíku ve vodě. Čím více vápníku je rozpuštěno ve vodě, tím větší je tvrdost vody, která je zdrojem tvorby vodního kamene. Pozitivní vlastností tvrdé pitné vody je, že nám dodává zdraví tolik potřebné minerály. Negativní vlastností tvrdé vody je usazování vodního kamene všude kam se dostane. Ohroženy jsou zejména rozvody vody, sprchy, masážní vany, vodovodní baterie, pračky, myčky, bojlery, průtokové ohřívače, ale i vaše prádlo, kůže a vlasy. Zjištěním tvrdosti vaší vody se můžete včas efektivně bránit před tvorbou vodního kamene.

Magnetické úpravny vody Krafting na odstranění vodního kamene a snížení tvrdosti vody mají široké využití v domácnostech, v průmyslu, na zahradě, ve stavebnictví, při úpravě vody v bazénu, atd. .

PŘÍZNAKY TVRDOSTI VODY A VÝSKYTU VODNÍHO KAMENE

  • tvrdá voda zanechává bílé stopy vodního kamne na umytém nádobí, vodovodních bateriích, zástěnách sprchových koutů …
  • tvrdá voda způsobuje že trysky sprch a výřivých van jsou zarostlé vodním kamenem ztrácí tlak a špatně fungují
  • pohledem nerozpoznatelné jsou příznaky tvrdosti vody jako zarostlá topná tělesa bojlerů a průtokových ohřívaců, praček a myček což má za následek stále se prodlužující dobu ohřevu vody
  • tvrdá voda zanechává povlak na hladině čaje, mýdlo se v ní špatně rozpouští, méně pění a snadno se omývá
  • To všechno a ještě mnohem více způsobuje vodní kámen, ktrý je znakem vysoké tvrdosti vody

TVRDOST VODY MŮŽE BÝT BUĎ TRVALÁ, NEBO PŘECHODNÁ

  • Trvalá tvrdost obsahuje rozpuštěné chloridy, sulfidy, dusičnany a křemičitany.
  • Přechodná tvrdost vody obsahuje rozpuštěný vápník ( Ca(HCO3)2 – hydrogenuhličitan vápenatý ) a hořčík ( Mg(HCO3)2 hydrogenuhličitan hořečnatý ). Po jeho vysrážení vzniká uhličitan vápenatý ( CaCO3 ) a uhličitan hořečnatý ( MgCO3 ), což je vodní kámen.

Přechodné tvrdosti vody se lze na rozdíl od tvrdosti trvalé jednoduše a nenákladně zbavit instalací vhodné magnetické úpravny vody.

JAKÝ STUPEŇTVRDOSTI VODY MÁTE DOMA?

test tvrdosti vody

Zjistit zda vám doma z kohoutku teče tvrdá voda a jaký stupeň tvrdosti má lze velmi jednoduchým způsobem. Test tvrdosti vody za použití testovacího pásku je rychlý a spolehlivý.
Testovací pásky je možné u nás objednat.

Proužkový tester na tvrdost vody.
Použití – proužek ponořte na 3 sekundy do vody. Následně vyjměte, setřepte zbytky vody a ihned porovnejte s natištěnou stupnicí. Barva na proužku je stabilní po dobu 1 minuty.

TABULKA TVRDOSTI VODY

Pitná vodammol/l
velmi tvrdá3,76
tvrdá2,51 – 3,75
středně tvrdá1,26 – 2,5
měkká0,7 – 1,25
velmi měkkáméně než 0,5

V českých zemích se tvrdost vody měřila v tzv. německých stupních, kde jeden stupeň odpovídá 10 mg CaO/litr nebo 7,2 mg MgO/litr. Podle současných norem se vyjadřuje jako suma vápníku a hořčíku v mmol/l. Tato norma však byla zavedena poměrně nedávno. 1 mmol/l odpovídá 5,61 německého stupně. Voda s tvrdostí do 0,7 mmol/l se považuje za velmi měkkou, nad 3,75 mmol/l za velmi tvrdou.

MAPA TVRDOSTI VODY V ČR

Mapa tvrdosti vody v ČR